Birnur Ahunbay / Outplacement Director, E&E Group

Değişim, günümüzde şirket yaşamının vazgeçilmez bir parçası. Hızlı yeniden yapılanmalara, yeni pozisyonlara, transferlere ve işten çıkarmalara yol açan büyük değişimler bugünün çalışanlarının oldukça sık yaşadıkları deneyimler. E&E Group olarak bunca yıldır yönettiğimiz outplacement süreçlerinde, şirket çalışanları için bu durumların yalnızca bir değişiklik ya da yeniden yapılanmadan ibaret olmadığını, kişiler ve şirketleri arasındaki ilişkilerin temelden değişimi anlamına geldiğini gözlemliyoruz.

Günümüz çalışanları belirsizlikle karşı karşıya kalsalar bile, duygusal dengelerini ve verimliliklerini koruyabilmek için değişimlere verdikleri tepkileri iyi kontrol etmeli ve doğru yönetmeli.

İş aramaya pozitif duygularla başlamalıyız

Tüm iş bulma süresince, pozitif ve aktif bir düşünce yapısına sadık kalmak çok önemli. Çünkü burada, hayatınız boyunca karşılaştığınız başka zorlu durumları başarıyla atlatmanızı sağlamış iç enerjinize, yaratıcılığınıza ve cesaretinize tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

Eski alışkanlıklarınızı, eski pozisyonunuzun size sağlamış olduğu hayat tarzını bırakmak belki de bugüne kadar hiç düşünmediğiniz başka faaliyetleri ve yaklaşımları göz önüne almanızı sağlayacak. Etrafınızdaki destek sisteminin daha çok farkına varacak ve ondan en fazla nasıl yararlanabileceğinizi düşüneceksiniz. Şimdiye kadar bir kuruma ve dolayısıyla da hazır bir destek sistemine aittiniz. Şimdi ise kendi destek sisteminizi oluşturacaksınız.

Büyük değişiklikler beraberinde güçlü duyguları da getirebilir

Eski, oturmuş destek sisteminizdeki bu kesilme ve değişiklik bazı güçlü duygular doğurabilir:
Şok, kızgınlık, belirsizlik, kendinden şüphe etme, korku ve diğer çeşitli negatif duygular ortaya çıkabilir. Farklı kişiler, farklı zamanlarda bu duyguların farklı bir karışımını yaşayabilir, bu duygular değişkenlik göstererek tekrarlanabilir.

İlk bakışta bu durum korkutucu gibi gelse de, öte yandan şirketin sizi karşılaşmaya ya da kabullenmeye zorladığı ve işinizden beklediğiniz memnuniyeti sağlayamadığınız bazı durumlardan da kurtulmuş olabilirsiniz.

Duygularınız önemlidir, onları yönetmek sizin elinizdedir

Tüm bu duygular normal ve mantıklıdır. Duygu, bir enerji formudur. Duygularınız düşüncelerinizi, düşünceleriniz de eylemlerinizi etkiler. Kontrolsüz ve olumsuz duygular gerek fiziksel, gerekse ruhsal sağlığınızı olumsuz etkileyerek iş arama sürecini bozar. İş aramaya pozitif duygularla başlamak gerekir.