Doğru kişiyi ilk seferde belirleyip işe almak size ve şirketinize hem zaman hem de para kazandırır. Bugün ileriyi gören şirketler en iyi adayları, Harrison Assesments’ın yeni araçlarını kullanarak belirliyorlar. Eğer işe alımdan sorumluysanız, doğru adayı seçmek için aşağıdaki önerilere kulak verin;

  1. Ne istediğinizi bilin. Geçmiş iş tanımlarını yeniden gündeme getirmeyin, çünkü büyük olasılıkla zaman içinde bu işin yapısı da değişti. İhtiyaçlarınıza ve ekibinize ekleyeceğiniz becerilere yeni bir gözle bakın. Detaylı bir iş tanımı vasıfsız başvuruların azalmasına yardımcı olacaktır.

  2. Soyut ve manevi özelliklere bakın. Bir adayın becerileri yalnızca işlevsel değildir- ayı zamanda nasıl işbirliği yaptığı da önemlidir. İşverenler liderlik ve iletişim gibi sosyal becerileri dikkate almadıkları zaman yanlış tercihler yapabiliyorlar.

  3. Kişisel bağlantı kurun. İşe alım en iyi özgeçmişi belirlemekten daha fazlasıdır. Başvuranlarla uygun olup olmadıklarını anlamak için konuşmayı da gerektirir. Mülakatlar örneğin, adayın niteliklerini daha derinden anlamaya yardımcı olurken, şirketin kurumsal kültürüne de uygunluğunu ölçmenizi sağlar.

  4. Tüm kaynaklarınızı kullanın. Son sözü siz söyleseniz de işe alım yalnızca tek kişinin görüşünden ibaret bir süreç olmamalı. Şirketinizdeki mevcut kaynaklardan yararlanın – örneğin insan kaynakları size iş tanımı konusunda yardımcı olurken, çalışanlarınız diğer yönlendirmeler konusunda faydalı olabilir.

  5. Seçtiğiniz adayları, ekibinize katılmaları için ikna edin. Yüksek talep gören adayların başka teklifler de alması mümkündür. Onlara neden sizin şirketinizi tercih etmeleri gerektiğini gösterin. Şirketiniz için çalışmanın faydalarını anlatın ve pazar rayicinde ya da ideal olarak yukarısında bir paket sunun.

Harrison Suitability Profile, belirli işler için kalıcılık faktörünü uygunluk skoruyla birleştirerek iş tatminini ölçmek için tasarlanmıştır; yöneticilerin en iyi yetenekleri belirleyip işe almasına yardımcı olur. Harrison Assessments çevrimiçi akıllı bir anket sunarak, adayları sınıflandırmanıza ve seçmenize yardımcı olurken, bir yol haritası ve mülakat rehberi de sunarak seçtiğiniz adayın ne tür bir paket ve şartlar aradığını da öğrenmenizi sağlar.

Yetenekli işgücü azalırken, gerçek yetenekleri işe almak ve kalıcılıklarını sağlamak giderek zorlaşmakta. Harrison Assessments şirketlerin en iyi işe alım kaynaklarını ve çalışan performansına yönelik bilgi ve güncel işe alım teknolojisi sunan sistemlerle çalışmasını sağlar. Doğru tercihi ilk seferde yapın.