İK Trendleri Paneli

İK Trendleri Paneli Üst Düzey Katılımla Gerçekleştirildi

E&E Group 2002 yılında başlatmış olduğu “İK Trendleri” toplantılarını kuruluşunun 25. Yılında üst düzey katılımla yeniden gerçekleştirdi. İK Çalışmalarına uzun yıllar emeği geçen İK Yöneticilerinin değişen iş yapma modelleri ve güncel gelişmeleri temel alarak görüşlerini ve deneyimlerini aktardıkları ve yıl boyunca düzenli aralıklarla yapılması planlanan panellerin ilki 9 Mayıs 2017’de Divan İstanbul City’de gerçekleştirildi.
E&E Group Yönetici Ortağı Kıvanç Ersöz’ün moderatörlüğünde yapılan panelin konusu: Sağlıklı Küçülme ve Outplacement ‘tı. Konuşmacılar Berna Galipoğlu/ Gilead Sciences- İK Bölüm Başkanı, Yılmaz Öztürk/ İK Direktörü, Feyza Aysan / Astra Zeneca-İK Direktörü, Selin Deniz Şimşek / Metro Cash and Carry-İK Bölüm Başkanı uygulama örnekleri vererek işten çıkarmalarda kurum ve kişiler açısından dikkat edilecek konuları aktardılar.

Gilead Sciences / İK Bölüm Başkanı

Berna Galipoğlu- Gilead Sciences / İK Bölüm Başkanı


Gilead Sciences – İK Bölüm Başkanı Berna Galipoğlu konuşmasında İK yöneticilerinin ve çalışanlarının outplacement sürecinde kendilerine nasıl davranılmasını isterlerse çalışanlara öyle davranması gerektiğine işaret ederek “organizasyondan ayrılan insanları yok saymayın” dedi. Galipoğlu sözlerini “Outplacement her İKcının kariyerinde yönetmesi gereken bir süreçtir, işe aldığımız kadar almadığımız insanların da şirketimiz hakkında ne düşündüğü önemlidir.” diyerek tamamladı.
İnsan Kaynakları Direktörü

Yılmaz Öztürk-İnsan Kaynakları Direktörü


İK Direktörü Yılmaz Öztürk, tebligat sırasında yaşanan zorluklara değindi ve bu görüşmenin süresinin 20 dakikayı aşmamasını tarafların sağlıklı olarak ilerleyebilmesi için faydalı olarak gördüğünü ifade etti. Sendika görüşmelerinden, fabrika taşınma ve kapanma süreçlerinden örnekler veren Yılmaz Öztürk iletişimin tonu ve yöneticilerin tavrının nasıl olması gerektiğine değindi.
Outplacement’ı Türkiye ile ilk olarak 1996’da tanıştıran E&E Group’un Yönetici Ortağı Kıvanç Ersöz ise, 300’den fazla uluslararası ve büyük yerli kuruluşa 20,000’den fazla kişinin (6,000 yönetici) işten ayrılması sırasında destek olan E&E Group’un çözüm ortağı olduğu bazı fabrika kapatma süreçlerinden örnekler verdi. Konuşulan tüm konuların bir tarafının hukuku diğer tarafının ise kurumsal iletişimi ilgilendirdiğini, bu süreci doğru yöneten şirketlere yönelik iş başvurularının arttığını deneyimlediklerini belirtti.
Metro Cash and Carry/ İK Bölüm Başkanı

Selin Deniz Şimşek-Metro Cash and Carry/ İK Bölüm Başkanı


Metro Cash and Carry- İK Bölüm Başkanı Selin Deniz Şimşek, merkeziyetçi yapı yerine yönetsel anlamda değer yaratılması gereken bir modele dönerken yaşanan zorlukları işaret etti, işin kültürel ve iletişim boyutlarına değindi. Bu süreçte Harrison Assessments Ölçme&Değerlendirme Sistemlerini kullandıklarını belirten Selin Deniz Şimşek, insan adı anmadan doğru organizasyonu kurmaya odaklandıklarını, objektif bir çalışma yapmaya çalıştıklarını belirtti. İnsanların daha çok tebligat gününe odaklandıklarını halbuki çalışanların ayrılmasının ardından iki ay sonrasını düşünmeleri gerektiğini işaret etti. “Şirketten ayrılanlar da bizim müşterimizdir. Hakkımızda neler düşündükleri ve memnun ayrılmaları bizim için çok önemli.” dedi.
Astra Zeneca/ İK Direktörü

Feyza Aysan-Astra Zeneca/ İK Direktörü


Astra Zeneca- İK Direktörü Feyza Aysan ise, outplacement sürecinde İK yöneticilerinin sürecin tam ortasında olduğunu ve bu işi düzgün ve insani olarak yapmanın görevleri olduğunu belirtti. Sistemin ancak adalet olursa işlediğini ifade eden Feyza Aysan “Mümkün olduğu kadar şeffaf olmalısınız, tek anahtar kelime adalettir.” dedi. Bu süreçte işlerine son verilen kişilere aynı organizasyon içinde iş teklif edilmesinin önemini, şirketin kültürüne göre çalışanlarına yeniden yapılandırma olacağını, bu işlemin kaç gün süreceğini, İK yöneticileri tarafından aranacaklarının belirtilmesi gerektiğini ifade etti. Aysan sözlerini “Outplacement/ Yeniden Yapılandırma yaşadığımız dünyada işe alımdan farklı değil, en az işe alım kadar önemlidir. Çalışanların aynı güleryüzle, aynı adaletle kapıdan çıkması lazım.” diyerek sonlandırdı.
Panel, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Panel, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.


Panelin moderatörü ve ev sahibi E&E Group’un Yönetici Ortağı Kıvanç Ersöz, soru ve cevapların ardından kapanışı yaparken organizasyonel değişimin hiç bitmediğini, bu değişim oldukça İnsan Kaynakları’na önemli görevler düştüğünü belirtti.