blog2-1030x686

OUTPLACEMENT NEDİR ?

OUTPLACEMENT NEDİR? ŞİRKETLER NEDEN BU DESTEĞİ SAĞLAMALI?
Çalışma hayatında insanlar gelir ve giderler. Geniş ya da ufak çaplı işten çıkarmalar yaşanırken, bu değişiklerin üstesinden nasıl gelineceği ve sürecin nasıl yönetileceğini bilmek önemlidir. İşten çıkarmalar iş yaşamının bir parçası olsa da, çalışanlar kendilerini hiçbir zaman terkedilmiş, işverenler ise tehlikede hissetmemeliler.
Outplacement nedir?
Outplacement hizmetleri , şirketler personel sayısını azaltırken, işten çıkarılan çalışanların yeniden işgücüne kazandırılması için verilen bir destektir. Outplacement desteği, kariyer danışmanlığı ve analizi, özgeçmiş yazımı, başvuru mektubu hazırlanması, mülakat teknikleri, maaş pazarlığı, özgeçmişin ilgili taraflarla paylaşılması gibi faaliyetleri kapsayabilir. Outplacement hizmetleri çoğunlukla önceki işveren tarafından karşılanır ancak üçüncü taraflar kanalıyla verilir.
Outplacement’da psikolojik ve duygusal destek ile istihdam olasılıkları konusunda rehberlik birlikte verilir. Outplacement hizmetleri kariyer seçenekleri, CV yazımı, mülakat hazırlıkları ve iş arama stratejilerinin yanı sıra network kurma fırsatları da sağlanmaktadır.
Yeniden kendini iş arama pazarında bulan bireyler ne yapmalı?
Mevcut durumunu değerlendirmek, yönünü çizmek ve hedefine varmak için yapması gerekenleri kararlaştırmak gerekir. Her şey, bir planla başlar. İyi bir koç ise, amaçlarınıza ulaşmanızı sağlar ve kolaylaştırır.
• Kariyer hedeflerini belirlemek
• CV’sini yazmak
• Kişisel markanızı oluşturmak
• Pazar araştırması yapmak
• Network oluşturmak ve bağlantıya geçmek
• Koçluk ve eğitimlerle becerilerini geliştirmek
• Mülakat becerilerini geliştirmek
• İş olasılıklarını teklife çevirmek

Outplacement neden önemlidir?

Outplacement, mevcut ekonomik iklimde hayatta kalmaya çalışan işverenler için son derece önemlidir. Şirketlerin çalışanlarını en değerli varlığı olarak gördüğünün ve bireylere olan saygısının göstergesidir.
Outplacement kurumsal değerleri destekleyen bir programdır. Moral ve üretkenliği artırır. Şirketin çalışanlarına değer verdiğini gösterir.
Defne Akman