executive_coaching-kopie

Koçunuzun size söylemediği 12 şey

Jodie Shaw
Bir koçla birlikte çalıştıysanız iletişimin profesyonel ilişkilerin temelini oluşturduğunu bilirsiniz. Koçların size söylediği çok şey vardır; size ne kadar inandıkları, hatta kendinize yalan söylediğinizi bile ifade ederler. Bununla birlikte size asla söylemeyecekleri şeyler de vardır. Bunlar:
1. Siz onları değil, onlar sizi seçerler.
Kimi koçlar her danışanla birlikte çalışırken, kimileri daha seçicidir. Onlar ideal danışanlarını bilir ve ancak o kıstaslara uyan kişilerle birlikte çalışmayı tercih ederler. Koçların seçici olmalarını bir ayrıcalık olarak görün ve ne kadar kişi arasından sizinle çalışmayı seçtiklerini bilin. Siz koçunuzu seçtiğinizi zannederken, aslında onların sizdeki potansiyeli görüp (hatta sizin gördüğünüzden daha iyi) sizinle birlikte çalışmayı seçtiğini unutmayın.
2. Size zannettiğinizden daha çok zaman harcarlar.
Koçların size harcadığı zaman seanslardan ibaret değildir. Birlikte geçirdiğiniz zamanın verimli olması için en az bir saatini dosyanızı okuyarak, ödevlerinizi değerlendirerek ve size yardımcı olacak bazı stratejiler geliştirerek geçirirler. Seansın ardından notlar alarak gelişiminizi takip ederler.
3. Değişime açıktırlar.
Koçlar, bir yapı çerçevesinde hareket etseler de sizden gelecek fikirlere açıktırlar. Üzerinde konuşmak istediğiniz başka bir probleminiz varsa ifade edin, planlarını buna göre değiştirebilir ve size yardımcı olabilirler.
4. Sizinle gerçekten ilgilenirler.
Birebir koçluk seansları duygusal bir bağ kurulmasına yol açar. Koçunuz sizin heyecanınızı paylaşmaktan ve başarılarınızı kutlamaktan memnun olur. Bununla birlikte, kötü zamanlarda acı ve hayal kırıklıklarınıza da empati ile ortak olur.
5. Sizden de bir şeyler öğrenirler.
Koçlarınızdan öğrenmek için ona ücret ödüyorsunuz ama aslında öğrenme çift taraflı bir deneyimdir. Koçlar da danışanlarından bir çok şey öğrenirler. İyi bir koç, sizi dinleyerek ve sizden öğrenerek farklı yöntemler ve yeni fikirlere kulak verir.
6. Tarzını size göre ayarlar.
Koçlar tarzlarını danışanların bireysel ihtiyaçları ve kişiliklerine göre ayarlar. Eğer öğrenme tarzınız görselse, size yardımcı olmak için bu yönde değişiklikler yaparlar. Eğer zor bir dönüşüm sürecinden geçiyorsanız, ek seanslar verebilirler. Koçunuza tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu söylerseniz, size ihtiyacınız olan desteği verecektir.
7. Cevabı bilirler, ama önce sizin kendinizin farkına varmanızı isterler.
Koçlar problemlerinizi sizin adınıza çözmek istemezler. Amaçları sizi kendi cevaplarınızı bulacak şekilde becerilerle donatmaktır. Seanslarınız sona erdiğinde başarınızı sürdürebilmenizin ana anahtarı kendi sorularınızı yanıtlayacak donanımda olmanızdır.
8. Kendi yöntemleri vardır.
İlk başta iyi bir sohbet için neden bu kadar para ödediğinizi sorgulayabilirsiniz. Gerçek şu ki, koçunuz siz ilk başta anlamasanız bile aslında resmi bir sistem uyguluyor. Koçunuz, doğru soruları sorarak, anahtar noktaları tespit ederek, gelişiminiz için sürekli yeni fikirlerle gelir.
9. Amaçsızca cezalandırmazlar.
Bir noktada koçunuzun size acı çektirmekten zevk aldığını düşünebilirsiniz. Öyle değil. Koçlar hatalarınızı işaret edip, kendinize söylediğiniz yalanları ortaya çıkartmaya bayılmazlar. Size zor ödevler vermeyi de sevmezler. Ama tüm bunlar koçluk sürecinin bir parçasıdır. Koçlar size istediğinizi vermek için değil ihtiyacınız olanı vermek için vardır.
10. Her şeyi görür ve duyarlar
Koçunuzdan bir şeyi saklayamazsınız. Koçlar, bütün resmi görmek için ipuçlarını gözlemlemek ve aktif dinleme konusunda eğitimli insanlardır. Aklınızı okumazlar belki ama telepatiye yakın bir biçimde sizi anlayabilirler.
11. Eğitimleri için çok zaman harcarlar.
Koçlar öğretmekten daha fazlasını yaparlar, kendi eğitimleri için de zaman harcarlar. İyi bir koç, becerilerini geliştirmek için okumak, eğitimlere, seminerlere, konferanslara katılır.
12. Koçlar da yorulur.
İyi bir koç haftada ortalama 15-20 birebir seans yapar. Hazırlık ve takip süreçleri, kendilerinin sürmekte olan eğitimi, zihinlerini yorar. Eğer koçluk seansı sırasında yorulduğunuzu düşünüyorsanız, bir de bunu haftada 20 seans yapan koçunuzun, seansın ardından nasıl hissettiğini düşünün. Koçunuzla haftada bir ya da iki saat geçirseniz de, seanslarınız için onların saatlerce hazırlık yaptığını unutmayın. Gece yarısı onlara telefon etmeden ve birbiri ardına mailler yollamadan önce bunları göz ardı etmeyin.