jobsearch1

İş ararken kullanabileceğiniz 7 İpucu

Her gün iş arayanların arasına yenileri katılıyor. Mevcut adaylar, bu kitlesel akınla mücadele etmek istiyorlarsa, iş arama faaliyetlerinde daha stratejik ve proaktif olarak ellerini güçlendirmeliler.

Böylesine rekabetçi bir pazarda iş arama konusunda başarılı olmanız için sizlere yedi ipucu sunuyoruz:

  1. Bir eylem planınız olsun. Ne tür pozisyonlar aradığınızı yazın ve en az 50 hedef şirketten oluşan bir liste yapın.
  2. Bağlantılarınızı harekete geçirin. Son zamanlarda kimlerle temasta bulunduğunuzu not edin. Kendinize bir takvim oluşturun, görüşmelerin ardından takibini yapın. Bir süredir görüşmediğiniz kişilerle bağlantıya geçip onları mevcut durumunuz hakkında güncelleyin. Hedef şirketlerinizin güncel listesini bağlantılarınıza muhakkak iletin.
  3. Erişilebilir olun. Sosyal medya profillerinizi gözden geçirip, kendinizi fark edilebilir biri olarak konumlayın. Aramalarda çıkabilmeniz için profilinize becerilerinizi ve anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Tüm platformlarda yer alan profillerin tutarlı ve birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin.
  4. Nirengi noktaları belirleyin.

Her hafta iş aramaya yönelik 30 konuşma yapın; İnsan Kaynakları ile iki görüşme yapmaya çalışın. Her üç haftada bir ise yaptığınız görüşmeleri takip edin.

  1. İş arama sitelerinde ayarlarınızı size uygun bir pozisyon çıktığı zaman otomatik olarak bilgilendirilecek şekilde yapın. Böylece gününüzün çoğunluğunu yüzlerce ilanı arayarak harcamamış olursunuz.
  2. Görüşlerine değer verdiğiniz bir meslektaşınızın ya da arkadaşınızın iletişim araçlarınızı objektif olarak değerlendirmesini isteyin. (Özgeçmiş, başvuru mektubu vs)
  3. Mülakat becerilerinizi geliştirin. Kendinizi standart mülakat sorularını yanıtlarken kamerayla kaydedin. Sözel iletişim becerilerinizi ve vücut dilinizi değerlendirin. İyi olduğunuza emin olana kadar pratik yapmayı sürdürün.

Kendinizi iş arama pazarında artan rekabet için hazırlayın. Bir plan yapın, hedefler belirleyin ve etkinliklerinizin yoğunluğunu artırın. Yönünü belirlemeden iş aramak, GPS olmadan yola çıkmaya benzer. Sonunda varacağınız yere yine ulaşabilirsiniz ama yol hedefiniz belli olmadığı için çok daha uzun sürer.