Amacını bulmak hakkında

Çoğu kişinin hayatta ne yapmak istediği ile ilgili en ufak bir fikri yoktur. Okulu bitirsek, iş hayatına başlasak, para kazanmaya başlasak bile hala hayatta ne yapmak istediğimizi bilemeyebiliriz. Bu, neredeyse her yetişkinin yaşadığı bir çatışmadır. “Hayattaki gayem nedir?”, “ Neyi tutkuyla gerçekleştirmek istiyorum?”, “ Nerelerde başarılıyım?”.

Bazılarımıza, dünyaya yüksek bir amaç için geldiğimiz ve bunu fark etmek için bir yolculukta olduğumuz fikri ağır gelebilir. O yüzden durumu şöyle yaklaşmakta fayda var; dünyaya kısıtlı bir zaman için geliyoruz. Bu süreç içinde bir şeyler yapıyoruz. Bunlardan bazıları önemli, bazıları önemsiz. Önemli olanlar hayatımıza anlam katıyor ve bizi mutlu ediyor. Önemsiz olanlar ise vakit öldürmek demek.

Dolayısıyla insanlar,” Ne yapmalıyım?”, “Hayatımın amacı nedir?”  dediklerinde aslında kısıtlı zamanımda kayda değer ne yapmalıyım diye soruyorlar.

Bir amaç için yola çıkıldığında, zor anlar yaşanabilir. Dolayısıyla hangi tatsızlıkları göğüslemeye hazırsınız ona karar vermekte fayda var. Gecelerinizi, hafta sonlarınızı feda etmeye hazır mısınız? Ailenizi, arkadaşlarınızı daha az görmeye? İnsanlar size gülse de, tekrar sahneye çıkmaya?

Alain De Botton bu konuyla ilgili olarak ;  “Başarıyla ilgili ilginç şeylerden biri, ne olduğunu bilemeyişimizdir. Başarılı bir hayat sürmekle ilgili fikirler çoğu zaman kendimize ait değil, başkalarından alınmadır. Televizyondan, reklamlardan pazarlama dünyasından edindiğimiz fikirlerdir. Bunlar, ne istediğimiz ve kendimizi nasıl gördüğümüzü şekillendirecek kadar güçlüdür. Başarı konusundaki kendi fikirlerimizden vazgeçmemeli, bu fikirlerin kendi fikirlerimiz olduğundan emin olmalıyız. Kendi fikirlerimize odaklanmalı ve sahiplenmeliyiz. Kendi hırslarımızın mimarı olmalıyız. İstediğini elde edememek yeteri kadar kötü, istediğini bilmeden yolculuğun sonunda istediğinin aslında o olmadığını anlamak ise çok daha kötü çünkü. “ demiştir.

Sosyal baskılar, çalışma hayatı, korkular çocukluğumuzdaki tutkularımızı ve saflığımızı unutmamıza neden olur. Hâlbuki rahatınızı bozmadan rüyalarınızı gerçekleştiremezsiniz. Başkalarının beklentilerini karşılayarak hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Alışılmışın dışında bir hareket yapınca negatif yorumlar da beraberinde gelecektir. Çok riskli bir karar verdiğinizi, başarılı olamayacağınızı söyleyeceklerdir. Ama aslında sizin kadar cesaretli olmadıklarını onlar da biliyorlar. Herkesin kalbinde yanan bir ateş vardır. Yeter ki onu bulmak için dürüst ve kararlı olun.

Defne Akman